Eesti turule tuleb kindlustusühistu, kus igaüks võib olla omanik
Eestis alustab taaskord tegevust kindlustusühistu – viimati tegutses seesuguses vormis kindlustuspakkuja siin 80 aastat tagasi.
Kindlustusühistu eripäraks on, et kõik ühistu liikmed on võrdselt ühe häälega ka ühistu omanikud ning peaeesmärgiks on liikmetele õiglase hinnaga vajalike kindlustusteenuste osutamine.
Taasiseseisvunud Eestis esimene kindlustusühistu nimega Eesti Kindlustusühistu ÜKS asutajaliikmeteks on Eesti Omanike Keskliit, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eesti Korteriühistute Liit, Eestimaa Talupidajate Keskliit, Tartu Hoiu-Laenuühistu, Eesti Jahimeeste Selts, Eesti Aiandusliit, Eesti Akordioniliit, lisaks kaks ettevõtet ning 13 eraisikut.
Kuidas liikmeks saada?
Kapitali kogumine algab täna ning panustama ootab ÜKS kõiki Eesti eraisikuid ja ettevõtjaid. Liikmeks võib saada iga täisealine inimene, kellel pole kehtivat kriminaalkaristust või kelle suhtes ei ole algatatud pankrotimenetlust.
Liitumiseks on vaja maksta ühekordne tasu 15 eurot ning oma soovi järgi osamakse – eraisiku puhul on see minimaalselt 100 eurot ja maksimaalne 100 000 eurot. Mida suurem on tasutud osamakse, seda suurem on tulevikus dividend.
Samas lubab ÜKS, et igal liikmel on üks hääl, hoolimata sellest, kui palju osakapitali keegi panustab.
Siht: 20 aastaga turuliidriks
Uue ühistu siht on lihtne: kasvatada turuosa tempoga 1% aastaks ning saada 20 aastaga kahjukindlustuse turu liidriks.
Esmane eesmärk on osamaksetena kokku koguda 7 miljonit eurot. “Siis saame alustada kohe kõikide kahjukindlustuse teenuste pakkumist,” lubab ÜKS oma kodulehel.
Suure tõenäosusega piisab ka väiksemast summast vahemikus 6,5 – 6,9 miljonit eurot, kuid parem on koguda pigem natuke rohkem, märgib ühistu. Lõpliku osakapitali suuruse kinnitab finantsinspektsioon tegevusloa taotluse käigus.
Kui ühistu kogub osakapitaliks vähem kui 6,5 miljonit eurot, kuid rohkem kui 5 miljonit eurot, siis saab alustada varakindlustuse ja isikukindlustuse teenuste pakkumist. Suuremad varakindlustuse teenused Eesti kahjukindlustuse turul on näiteks kodukindlustus ja ettevõtte varakindlustus. Isikukindlustuse teenused on näiteks reisikindlustus, tervisekindlustus ja õnnetusjuhtumi kindlustus.
Kui kogutud summa jääb 2 kuu pikkuse osakapitali kogumise perioodi lõpuks väiksemaks kui 5 miljonit eurot, siis hakkab ühistu puuduolevat rahasummat koostöös ühisrahastusplatvormidega koguma. Kui ka siis raha kokku ei tule, lubab ÜKS tasutud osakapitali täies mahus tagasi maksta.
Millal äri pihta hakkab?
Eesti Kindlustusühistu ÜKS juhatuse liikme Tarmo Lääne sõnul on selle ühistu loomisprotsess kestnud juba kaks aastat. Ühistu loomine sai võimalikuks 2019. aastal, kuna enne ei võimaldanud seadusandlus taasiseseisvunud Eestis kindlustusühistut üleüldse luua.
Seadusemuudatuse, mis võimaldab üle pika aja taas inimestel kindlustusühistusse koonduda ning liikmete ehk omanike huvidest lähtuvaid kindlustusteenuseid tarbida, kiitis riigikogu heaks mullu jaanuaris.
Esialgu tegevuslitsentsita ühistu asutati äriregistris 15. jaanuaril. Nüüd algab osakapitali kogumine, mis kestab kaks kuud. SIis järgneb tegevuslitsentsi taotlemine, mis algab kohe, kui osakapital koos – selleks on ÜKS planeerinud kuus kuud.
Esimesed kindlustuspoliisid plaanib ühistu välja anda kohe, kui tegevuslitsents käes ning tarkvaralahendus valmis.